Milé deti.Už žiadne vreckové!Ak potrebujete peniaze,zarobte si ich!

Autor: Dávid Králik | 3.4.2011 o 15:45 | Karma článku: 13,58 | Prečítané:  2677x

Prológ... ŠvP kdesi na v okolí Trenčína..."Pán učiteľ, ja by som si chcel niečo kúpiť, ale nemám dosť peňazí. Nemohli by ste mi požičať?" Najskôr som aj chcel, no keď som zistil, že chalanisko dostal do školy v prírode od rodičov tisícku, ktorú rozflákal behom niekoľkých dní, zatiaľ čo ja som s dvoma dcérami v pohode vystačil s päťstovkou, zdalo sa mi to nevýchovné.

Mama a ja, dvojstrana 84 - 85 :)Mama a ja, dvojstrana 84 - 85 :)

Viete, myslím, že ak deti jednajú s peniazmi príliš ľahkovážne, nie je to ich chyba. Iba ťažko si totiž môžu uvedomiť skutočnú hodnotu peňazí, ak ich len tak dostávajú od rodičov. Z tohto pohľadu by bolo najrozumnejšie vreckové zrušiť. Na druhej strane je však fajn, ak majú deti nejaké svoje úspory, za ktoré si môžu kúpiť vec, ktorá nám, rodičom, nepripadá až taká dôležitá, alebo na ňu skrátka nezostane v rodinnom rozpočte dostatok financií :)

My sme doma pred časom vreckové zrušili. Respektíve sme zrušili vreckové, chápané ako nenávratný finančný príspevok rodičov svojim ratolestiam a namiesto toho sme zaviedli možnosť, peniaze si zarobiť. Navrhol som deťom, aby mi pomáhali pri písaní článkov, resp. pri realizácii iných mojich mimoškolských aktivít s tým, že sa s nimi podelím o zisk. A deti súhlasili.

Pomohli mi s článkom do "Mama a ja" a dostali časť môjho autorského honoráru. Podobne sa potrápili a prispeli mi nejakými myšlienkami k článku ohľadne hudobnej výchovy uverejnenom na školskom portáli. Už mám v hlave aj ďalšie nápady, ako ich "zamestnám" a dám im tak príležitosť zarobiť si vreckové. (Len pre poriadok, domáce práce ani nič podobné sme do systému "zárobkovej činnosti" nezaradili, nakoľko za ich vykonanie nedostáva peniaze ani mamička s ockom :)))

Jasné, že máme s Barunkou pochybnosti, či je tento spôsob vhodný. Či je správne, aby do vzťahu rodič - dieťa vstupovali peniaze...

...no za posledných dvanásť rokov sme si obaja viackrát uvedomili, že jedinou istotou rodiča, je neistota, či koná vždy správne...

Epilóg...

2.jpg

Ps: Napísať tých pár riadkov im trvalo dobrú hodinu :).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

SVET

Taliansky premiér Renzi po prehre v referende podá demisiu

Hlasovanie zaznamenalo vysokú účasť.


Už ste čítali?