Pohľad mamy

Autor: Dávid Králik | 27.1.2008 o 11:11 | (upravené 15.11.2013 o 10:52) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  837x

- Mami, vieš, najskôr som sa bála. - Čoho, Viki? Veď sme sa rozprávali, že o nič nejde... - No áno. Najskôr som sa obávala, ale potom som sa nadýchla a už to išlo...

Stála na kraji telocvične a pôsobila trošku stratene. Dievčenská postava s badateľnými rysmi budúcej žienky. Detská tvár a v nej veľké modré oči orámované tmavými mihalnicami, v ktorých boli v bližšie neurčenom pomere zmiešané strach, odhodlanie a zvláštna, akoby vzdorovitá bojovnosť.

Pozerala som na ňu a zrazu... prvýkrát som ju videla ináč... Odrazu to už nebolo len moje dieťa - napriek zjavnej zmeske našich genetických informácií v nej bolo vidieť čosi iné, nové, mne neznáme. Mala som sa sústrediť, boli to jej prvé preteky, ale mne v tej chvíli rýchlo prebehol v hlave krátky film: tehotenstvo, pôrod, príchod domov, prvý úsmev, prvá poslaná pusa, prvé slovo, prvý samostatný krok, prvé hodenie sa o zem :), prvý deň v škôlke, prvý deň v škole, prvé úspechy, prvé „kvázineúspechy“; nespočetne veľa „prvýchkrátov“... Prvýkrát veta z jej úst (asi pred dvomi rokmi, keď mala šesť), ktorá ma úplne dostala:

-Mami, ja keď niečo naozaj chcem, keď sa rozhodnem, tak to aj dosiahnem... Na tých pretekoch skončila posledná. S tým sme aj počítali :) Bola najmladšia a boli to jej prvé preteky. Bála som sa, že ju to demotivuje, že sa jej už nebude chcieť (po prvom zápase totiž slzy v očiach na chvíľku zakryli tú bojovnosť). Bála som sa, pretože som v nej videla seba.

Po pretekoch:

- Mami, dala som tri zásahy! Niekto na prvých pretekoch nedá ani jeden!   - Mami, chcem ďalej šermovať!

Dnes som bola opäť dojatá. Dnes som na ňu opäť bola hrdá. Dnes mi po prvýkrát tak naozaj došlo, že aj keď sa na mňa v mnohom podobá, je svoja. A dnes som si opäť spomenula na vetu, ktorú môj muž často cituje: „Někdy je prohra výhra“.

Gratulujem, Vikuška!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.


Už ste čítali?