Danov "Učižiak" a môj "luk"

Autor: Dávid Králik | 31.3.2011 o 11:11 | Karma článku: 9,65 | Prečítané:  2084x

"Počuj, Dávid, budem ti klásť aj rôzne otázky. Napríklad, že čo si myslíš o tom, čo sa stalo v Prešove." Prekvapene som naňho pozrel. Po chvíli rozmýšľania som si vypýtal motúz a nožnice, pričom som oznámil, že idem von na drevo. Dano sa ku mne bez mihnutia oka pridal.

Areál okolo knižnice pôsobil sprvoti dojmom, že sa tu žiadne drevo nenájde, napokon som však zo zeme zdvihol malú haluz a víťazoslávne zvolal: "Mám". Sotva som dopovedal, pán Daniel Hevier na mňa zamával podstatne krajším "úlovkom" "A čo toto?" pýtal sa pyšne. "Paráda," vydýchol som.

Odbilo desať a bolo načase začať. Všetci tu už boli, len študenti akosi chýbali. Ktosi avizoval, že o chvíľu budú tu. Padol návrh dať im malú príučku a tak, keď vošli s niekoľkominútovým meškaním dnu a s hrmotom si posadali v zadnej časti miestnosti, Dano prehovoril: "Na záver dnešného plodného stretnutia by som vám všetkým rád poďakoval za účasť a teším sa niekedy nabudúce." Sotva dohovoril, vykročil smerom von a ja za ním. Pridalo sa aj niekoľko veselých odborníkov na literatúru :) A študáci? Sedeli a nechápali :)

hevier111.JPG 

Jasné, že sme sa vrátili a potom sa venovali pedagogike a literatúre s plnou vážnosťou :) Dano predstavil svojho "Učižiaka" a "Žiakoteľa", ja som zase hovoril trochu o Prešove a ukázal, že ak palicu zohneme a takúto napruženú zviažeme (vznikne nám niečo ako indiánsky luk :), pri prestrihnutí povrazu vystrelí a môže byť nebezpečná. No ak ju ju nenapružíme a povraz prestrihneme, nestane sa vôbec nič. Pri tomto pokuse som udelil dvom najaktívnejším študentom niekoľko bezvýznamných súťažných bodov :)

hevier55.JPG

A potom zase Dano. Rozprával o učení s knihou. No nie s knihou na lavici, ale pod lavicou. O učení, keď žiaci vlastne ani nevedia, že sa učia. Tu dal priestor mne, aby som porozprávala o KomPraxe, ktorý je svojim zameraním na neformálne vzdelávanie "bratrancom z prvého kolena" jeho učeniu pod lavicou. Mne tentokrát chýbal rožok a syr, a tak som si vystačil s minerálkou a kávou. Začal som prirodzene minerálkou, ktorú som po uchlipnutí okamžite vyplul na koberec a situáciu okomentoval, podobne, ako minule v Poprade: "Viete, ak si dopredu poviem, že nedokážem situáciu zmeniť, budem mať vodu, do konca života. No možno je niekde neďaleko voňavá kávička a stačí sa len porozhliadnuť a natiahnuť ruku. Niektoré veci, ktoré sa nám nepáčia DOKÁŽEME ZMENIŤ. Stačí len CHCIEŤ..."

hevier155.JPG

..."Chlap, hrdina, dub, stroj," ozve sa rev z miestnosti na prvom poschodí, kde má pán Hevier spolu so svojim hosťom tvorivé stretnutie pod názvom: "Aby z pedagogiky nebola Bedagogika". Niekoľko návštevníkov knižnice sa prekvapene poobzerá, no keď nevidia nič podozrivé, opäť sa pustia do štúdia...

hevier177.JPG

 

S Danom sme sa rozlúčili stiskom ruky. Bolo to pekné predpoludnie.

 

Ps: Ďalší deň mi Dano preposlal mail, ktorý prišiel z knižnice, kde sa konalo podujatie...

Každý, kto bol na tom podujatí u nás, je unesený. Lebo to bolo netradičné a originálne...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?