Milí rodičia, vaše dieťa v škole vyrušuje, urobte s ním poriadok!

Autor: Dávid Králik | 21.4.2011 o 7:47 | Karma článku: 19,84 | Prečítané:  12797x

Nastúpil som ako čerstvý absolvent vysokej školy na miesto učiteľa vo Vištuku. Tak, ako každý, aj ja som bol z toho v miernom šoku. Decká boli živé a nie vždy poslušné. Keď už mi správanie jedného chalana prišlo fakt nevhodné, vzal som ho do riaditeľne.

Pán riaditeľ chalanovi dohovoril a ten "sklopil uši" a zahanbene odišiel. Poďakoval som pánu riaditeľovi za pomoc a chystal sa tiež odísť. "Pán Králik, poďte ešte na chvíľku dnu." Vošiel som. "Viete, nie je dobré, ak učiteľ vodí deti pri každej príležitosti do riaditeľne. Stráca tým vlastnú autoritu a žiaci ho prestanú rešpektovať. V budúcnosti sem so žiakom príďte len vtedy, ak sa stane niečo skutočne vážne!" Bolo to pre mňa ako studená sprcha. Každopádne to zabralo. Učil som potom ešte dvanásť rokov, no do riaditeľne som dieťa viac nepriviedol.

Netrvalo dlho a preniesol som tento princíp aj do vzťahu s rodičmi. Pokiaľ nešlo o vyslovene vážnu vec, riešil som to vždy sám. Keď tak nad tým rozmýšľam, za tých dvanásť rokov išlo o vyslovene vážnu vec tak dva-trikrát :)

Nedávno som bol na rodičku a dozvedel som sa, že niektoré deti v ŠKOLE počas hodín vyrušujú, a tak je potrebné, aby si s nimi DOMA rodičia spravili poriadok. Nezdá sa vám, že už ten rozpor medzi miestom "činu" a miestom "výchovného pohovoru" je čudný? Ale počul som aj iné pripomienky. Dieťa sa na učiteľku vyškiera, rodič by mu mal dohovoriť, aby sa nevyškieralo. Dieťa nedáva pozor, rodič by mu mal dohovoriť, aby dávalo pozor. Dieťa si nepíše v škole do zošita, rodič by mu mal dohovoriť, aby si písalo to, čo je na tabuli. Dieťa sa prehnane v škole nasprejovalo, rodič by mu mal dohovoriť, aby sa dieťa v škole toľko nesprejovalo...

Asi som divný, no mne nepripadá v poriadku, aby učiteľ žiadal riešenie vyššie spomínaných "kriminálnych činov" od rodičov. Ak je raz učiteľ v triede autoritou a osobnosťou, podobné taľafatky vyrieši sám. Pýtate sa prečo? Asi skrátka preto, že každý zásah zvonku, či už od riaditeľa, alebo rodičov, znamená stratu autority v prospech niekoho, komu zveríme riešenie problému.

 

Ten prvý rok vo Vištuku som okrem svojho prvostupniarskeho úväzku dostal aj deviatakov. Mali sme hudobnú výchovu a niekto si počas hodiny začal nenápadne uhryzkávať z chleba. Upozornil som ho, že počas hodín sa neje. Keď som o malú chvíľu zistil, že sa dobrák nepoučil, pristúpil som k nemu, vzal desiatu a s plnou vážnosťou zahlásil: "Vrátim na konci školského roku!" Tí žiaci ma dodnes zdravia a sú ku mne slušní, aj keď už na nich dávno nemám žiaden dosah.

Pps: Tú desiatu som po hodine dobre zabalil do niekoľkých mikrotenových vrecúšok a odložil do skrinky. Na konci roka som svoj sľub splnil :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?