Konečne nádej, že raz bude mať učiteľ tisícku, ba i viac..

Autor: Dávid Králik | 19.8.2011 o 15:15 | (upravené 19.8.2011 o 15:20) Karma článku: 12,90 | Prečítané:  3356x

Tieto úvahy asi nebudú medzi učiteľmi príliš populárne, ale veď netreba vždy len také tie lúbivé vysokokarmovky a koniec - koncov, ak aj somariny popíšem, stále to môže byť impulzom k novým úvahám a hľadaniu nových ciest a riešení.

Keď som si pred pár dňami so záujmom prečítal ďalší článok venovaný nášmu školstvu, upútala ma veta:


"Skutočné tempo rastu platov učiteľov bude podľa MŠVVŠ závisieť od toho, ako sa bude znižovať ich počet."

Táto veta mi prišla nesmierne rozumná a konečne vrhla reálnu nádej na SKUTOČNÉ zvýšenie platov a nie iba nejaké odrobinky. Tie odrobinky sú podľa mňa celkom logické. Hneď aj vysvetlím prečo. Skúsme si to iba tak laicky zrátať. Keby bolo učiteľov povedzme 50 000 (učiteľov je viac, no aj toto číslo postačí na demonštráciu pointy a hlavne sa mi to bude omnoho ľahšie počítať :)..ak by ich teda bolo 50 000 a chceli by sme im zdvihnúť plat povedzme o dve stovky, znamenalo by to mesačne zvýšiť rozpočet o 10 000 000 Eur (slovom desať miliónov). Je potrebné pokračovať? Ak sa budeme baviť o roku, potom to jednoducho vynásobte dvanástimi :)...Je mi to ľúto, priatelia, ale také peniaze  do školstva nikto navyše nevrazí...


Vráťme sa teda späť k spomínanej vetičke...a v čare, ktoré pre mňa v sebe ukrýva :)


"Skutočné tempo rastu platov učiteľov bude podľa MŠVVŠ závisieť od toho, ako sa bude znižovať ich počet."


V súčasnosti je veľa škôl, kde sú triedy s desiatimi, či pätnástimi žiakmi. Ak by sa takéto školy zlúčili a miesto dvoch-troch, zostala jedna, ušetrilo by sa veľké množstvo finančných prostriedkov. Nie len na platoch (pedagogických i nepedagogických zamestnancov), ale i na režijných poplatkoch za chod budovy. Odrazu by nám vznikla dosť veľká finančná rezerva na ocenenie učiteľa. Zostala by možno polovica učiteľov, to je pravda. Tí, čo by ostali, mali by v triedach tridsať žiakov, aj to je pravda. No ak by ušetrené finančné prostriedky boli použité na zvýšenie platov učiteľov, nebol by problém, aby mali každý mesiac na výplatnej páske tisícku...ba možno aj viac...


Autor tohto blogu učil triedu 4.C, ktorá bola obávanou triedou na bežnej štátnej škole. V triede bolo 29 žiakov, z toho päť, či šesť dyslektikov. Nebola to ľahká práca, ale ani nič také, čo by sa nedalo zvládnuť. Ešte aj spievať sme stíhali :)

 

...i keď to tak nevyzerá...venované učiteľom...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?