Aj vy sa začínate podobať na svojich rodičov?

Autor: Dávid Králik | 16.2.2012 o 9:09 | (upravené 16.2.2012 o 13:42) Karma článku: 7,63 | Prečítané:  878x

Beriem do rúk tubu s farbou a capkám z nej trochu na pravú stranu výkresu. Postupne beriem aj tuby s ďalšími farbami. Keď som s machuľou konečne spokojný, preložím papier na polovicu, čím sa strana s nacapkanou farbou pritisne k bielej ploche ľavej strany papiera. Celé to riadne pošúcham a potom opäť roztvorím..Nepríde vám niekedy hrozné, ako veľmi sa podobáme svojim rodičom? Keď má človek pätnásť a vidí nahotu (alebo ak chcete, chyby) svojich rodičov, vie, že on bude iný! Postupne, ako pribúdajú roky, odrazu zistí, že sa tak nejako samovoľne podobá svojim rodičom, čím ďalej, tým viac. Akoby ho niesla obrovská vlna smerom, po ktorom nijak veľmi netúži..

...(Prvá kniha Mojžišova, kapitola dvadsiata, ktorá hovorí o tom, ako Abrahám v Geráre klamal o Sáre, aby ho nezabili.)

Potom zavolal Abímelech Araháma a povedal mu: Čo si nám to vykonal? Čím som sa prehrešil proti tebe, že si priviedol na mňa a moje kráľovstvo taký veľký hriech? Urobil si mi, čo sa nemá robiť. Abímelech sa opýtal Abraháma: Na čo si myslel, keď si tak robil? Abrahám odpovedal: Myslel som si: Na tomto mieste niet bázne Božej a tak ma zabijú pre moju ženu. A v skutku, ona je aj mojou sestrou. Je dcérou môjho otca, no le nie dcérou mojej matky..

Zvláštne, ešte aj po odhalení klamstva sa Abrahám snažil ostať pekný v očiach druhých a nepriznal totálne zlyhanie. Radšej tak nejako tvrdil, že áno, bál som sa, ale veď koniec koncov som až tak neklamal :)

- - -

...(Prvá kniha Mojžišova, kapitola dvadsiatašiesta, ktorá hovorí o tom, ako Izák v Geráre klamal o Rebeke, aby ho nezabili.)

Vtedy si Abímelech zavolal Izáka a povedal mu: Tak hľa, predsa je to tvoja žena! Ako si mohol povedať: Je to moja sestra? A Izák mu odpovedal: Pretože som si pomyslel: Aby som pre ňu nezomrel..

Príbeh ako cez kopírak. Aký otec, taký syn, napadlo mi hneď, ako som dočítal. Lenže potom som sa na to pozrel pozornejšie a uvedomil som si veľký rozdiel. Izák sa po odhalení svojho klamstva nesnažil byť viac pekný. Priznal farbu a povedal: Pretože som si pomyslel: Aby som pre ňu nezomrel..Žiadne ospravedlňovanie, že veď som až tak neklamal, veď ona je tak trochu naozaj aj moja sestra. Nie. Namiesto toho priame priznanie: Mal som strach, tak som ťa oklamal. A ešte drobnosť som si všimol. Zatiaľ čo Abrahám povedal: Na tomto mieste niet bázne Božej a tak ma zabijú pre moju ženu. Izák povedal: Aby som pre ňu nezomrel.. Nehovoril o nedostatku bázne Božej u druhých, ale o sebe a svojom strachu...

- - -


Z rysu sa na mňa vyškiera pestrofarebný motýľ. Fascinovane pozorujem jeho krídla a podvedome krútim hlavou. Vyzerajú celkom rovnako. Machuľa sprava sa po mojom dôkladnom pritláčaní otlačila na ľavú stranu úplne dokonale. Ale počkať, tá škvrna v hornej časti, tá predsa v origináli nebola. Možno len vzduchová bublinka, alebo som slabšie pritlačil papier. A tu, celkom na kraji je farba odtlačku trochu bledšia. Dole zas vznikol iný odtieň...Áno, je to tak. Ľavé krídlo je odlišné. Nie na prvý pohľad je to skutočne verná kópia, rovnako ako sme my, vernou kópiou svojich rodičov. Ale nech už sa nich podobáme sebeviac a pozorujeme na sebe chyby, ktoré nám u nich vadili, nikdy nie sme nimi samými...našou úlohou nie je byť dokonalými...iba spraviť jeden malý krok správnym smerom...a ten ďalší, ten už bude na našich deťoch, ktoré po nás zdedia !o krok" bližšiu cestu k dobru :)

...Aragorn, si Isildurov dedič, nie si Isuldur sám...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?