trhan Zvončo

Autor: Dávid Králik | 20.4.2012 o 13:31 | (upravené 20.4.2012 o 14:16) Karma článku: 10,34 | Prečítané:  978x

Keď som ho zbadal, len tak mnou hrklo. "Ty kokso, to nemyslia vážne. Ako mohol prejsť cez výberko!" Nahlas som však povedal: "Zdravím." A potom ešte: "Dávid, teší ma."

Nasadol do auta a spolu s ďalšími dvoma facilitátorkami sme vyrazili smer Vranov nad Topľou.

Ako tak začal hovoriť, zdal sa mi čím ďalej sympatickejší. Netrvalo dlho a už sme spolu vymýšľali, čím prekvapíme študentov tentokrát. Dohodli sme sa, že vpadne priamo do oficiálneho úvodu a pomôže mi vysvetliť študentom i pedagógom, aké hlúpe môžu byť predsudky (ani netušil, že som ja sám s mojimi predsudkami krátko pred tým bojoval :).

Práve, keď pán riaditeľ vítal študentov i nás, pribehol Zvončo (to je Rišove skautské meno :).

1.JPG

Pán riaditeľ ho poslal preč, vraj nemá rušiť. Tak odišiel.

Dostal som slovo, aby som predstavil tím "IUVENTA airlines", ktorý pracuje na KomPraxe. Začal som kolegami v sále. Keď už to vyzeralo, že som menoval každého, zavolal som smerom do chodby a Zvončo prišiel opäť. Predstavil som aj jeho. Študenti sa zjavne pobavili. Jasné, že som nezabudol spomenúť, ako ľahko sa možno zmýliť, ak posudzujeme človeka na základe neúplných informácií.

2.JPG

Nasledovali workshopy, kde sa počas prevracania papiera museli študenti dohodnúť na spoločnej taktike (KOMUNIKÁCIA) a...

5.JPG

...tiež spolupráci, aby pri prevracaní papiera nestúpil nikto na zem (TÍMOVÁ PRÁCA).

42.JPG

Ďalej tu bola vzdušná pošta, ktorá si vyžadovala značnú dávku KREATIVITY. O čo išlo? Jeden človek má pred sebou obrázok s rozličnými obrazcami a popíše, čo na ňom vidí svojmu kolegovi (kolega č.2 prirodzene netuší, ako presne vyzerajú tvary na obrázku, lebo on obrázok nevidí :).

6.JPG

No a kolega č.2 ide za ďalším kolegom č.3 (v inej miestnosti), ktorému popisuje obrázok, ktorý vlastne ani nikdy nevidel. A ten tretí v poradí ho musí podľa toho nakresliť :) A viete, čo je zaujímavé pri tejto aktivite? Na základe čoho si ROZDELÍTE ÚLOHY V TÍME. Urobíte to tak, aby ten, kto vie najlešie kresliť, bol kresličom a ten, kto je najukecanejší, bol opisovateľom obrázku, aby ste mali šancu na výhru? Alebo úlohy rozdelíte tak, že každému dáte to, čo mu ide najhoršie, lebo chcete, aby sa členovia tímu naučili čo najviac :)

7.JPG

Toto je klasika, chodiaci kruh. Ak jeden človek neverí tímu a nespolupracuje, alebo je nedostatočne MOTIVOVANÝ, potom sa zákonite zrúbe celý kruh :)

 

41.JPG

No a nakoniec ešte Kráľ(ik)ovské puzzles. Štyri skupiny skladajú štyri obrázky. Kto bude prvý, vyhráva. Jednoduché..teda až na to, že každej skupine chýba jeden kúsok (a ten kúsok má "omylom" nejaká druhá skupina).

8.JPG

Podarilo sa! A to hlavne vďaka dobrej KOMUNIKÁCII s druhými skupinami a tiež vďaka schopnosti nachádzať RIEŠENIA PROBLÉMOV.

10.JPG

 

Zvončo bol celý deň úplne perfektný. Bol veselý, akčný, dokázal stiahnuť aj študentov bez motivácie. Chvíľami som normálne nechápal, kde berie toľko energie a entuziazmu. (Nikomu to nehovorte, ale mám podozrenie, že bol lepší odo mňa :) Keď sme sa potom uťahaní trmácali autom do Nitry, kde sme mali mať workshop nasledujúcei deň, vedel som, že výber tohto chalana za facilitátora bola dobrá voľba. Nuž čo, nabudúce si hádam dám lepší pozor a vyhnem sa posudzovaniu druhých na základe povrchného zoznámenia (a možno i pán riaditeľ a študenti sa vyhnú :).

...venované s úctou Zvončovi, ktorý mi zase raz trochu pootvoril oči...

 

 

Za príjemný deň na ďalekom východe by som rád poďakoval...

 

... študentom, ktorí prijali Zvonča omnoho prirodzenejšie ako ja...

... učiteľom i vedeniu SOŠ vo Vranove nad Topľou... ktorí sa nezľakli netradičnosti ponúkanej aktivity...

... Ele, Gabike, Gabovi a Zvončovi... za všetko :)

 

Adios a dovidenia 27.4. v Banskej Bystrici, priatelia :)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?