Študenti sa vyjadrili, ste na ťahu, pán minister!

Autor: Dávid Králik | 30.4.2012 o 11:55 | Karma článku: 15,94 | Prečítané:  2691x

Vážený pán minister, nedávno ste sa vyjadrili, že Vaše kontroverzné vyhlásenia nemajú učiteľov a žiakov vyľakať, ale vyprovokovať diskusiu. Tak nech sa páči...

(Brezno, 24.4.2012)...V rámci tréningu argumentácie a slušnej diskusie, som rozdelil študentov na dve skupiny. Jedna skupina zastávala názor, že povinná maturita z matematiky pre gymnazistov je fajn, druhá tvrdila opak. Obe strany použili v diskusii niekoľko pádnych argumentov. Keďže sa navzájom nepresvedčili, kto má pravdu, požiadal som ich, nech obe skupiny trochu ustúpia a hľadajú riešenie, ktoré by bolo pre oba tábory akceptovateľné.

 

Finálny návrh, na ktorom sa obe strany zhodli, znel takto:

 

1) Povinná maturita sa zavedie na gymnázia až o štyri roky.

Zdôvodnenie: Súčasní študenti sa prihlásili na školy za aktuálnych podmienok, preto nie je fér meniť podmienky za pochodu. Možno sa štúdiu matematiky venovali niektorí z nich len okrajovo, keďže vedeli, že z nej maturovať nemusia.

 

2) Povinná maturita z matematiky sa zavedie len na všeobecných gymnáziách (napríklad športovo a umelecky orientované gymnáziá, čiže školy s celkom odlišným zameraním a špecializáciou budú z tejto vyhlášky vyňaté).

Zdôvodnenie: Ak sa študent prihlási na špecializovanú školu a pripravuje sa na vysokú školu, kde sa stopercentne o matematiku ani len "neobtrie", je mu zbytočné z tohto predmetu maturovať.

 

3) Povinná maturita z matematiky bude mať rôzne úrovne a študent si bude môcť zvoliť náročnosť maturitnej skúšky v závislosti od jeho plánov do budúcnosti, podobne, ako tomu bolo v prípade cudzieho jazyka.

Zdôvodnenie: Nie všetci študenti gymnázií so všeobecným zameraním plánujú pokračovať na vysokých školách, kde budú potrebovať matematiku.

 

 

Čo dodať?

Uvedomujem si, že ste veľmi zaneprázdnený snahou o záchranu slovenského školstva, no i tak verím, že si nájdete čas a vyjadríte sa k vyššie uvedeným postrehom obyčajných študentov. Koniec - koncov, presne toto ste chceli, vyprovokovať diskusiu.

 

Študenti sa vyjadrili, ste na ťahu, pán minister...

 

Ps: Vaše vyjadrenie mi môžete poslať mailom, listom, alebo ho uverejniť v diskusii priamo pod týmto blogom. Rád posuniem ďalej študentom, ale aj širokej verejnosti.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Dobrovoľníci a štátna drogová politika sú v napätí

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?