Aj vy prehliadate žobrákov?

Autor: Dávid Králik | 22.5.2012 o 10:50 | (upravené 23.5.2012 o 8:15) Karma článku: 14,40 | Prečítané:  6562x

Riaditeľ Gymnázia svätého Andreja pomaly pristúpil k oknu. O necelú hodinu začínajú prijímacie pohovory a ja ešte nemám ani čiarku z príhovoru," pomyslel si a očami prechádzal obrysy kostola nachádzajúceho sa presne oproti škole.  Mlčky pozoroval ľudí, ktorí sa náhlili, aby nezmeškali omšu. Zrak mu zastal na žobrákovi, ktorý nesmelo prešľapoval tesne pred vchodom do kostola. Bez slova vzal do ruky kameru a odfotil ho. A potom znovu a znovu. A napokon ešte raz aj so zoomom.

Ľudia si ma väčšinou vôbec nevšímali. Prechádzali okolo mňa, akoby som ani neexistoval. Občas mi dokonca niektorí kopli do klobúka, a tak mi napadá, či

1.JPG

som nebol neviditeľný...

2.JPG

- - -

Začali sme štandardne ako na všetkých predchádzajúcich KomPraxakciách. Nejaké rozohrievačky, potom predstavovačky a potom...

"Počujte, nevideli sme sa už niekde?" pýtam sa študentov, ktorí sa len pred pol hodinkou vrátili z omše. (Jasné, že som učesaný a prezlečený :).

Až na jednu dievčinu, všetci tvrdia, že ma v živote nevideli. Obliekam si bundu, ktorú som mal ráno, rozpúšťam vlasy a nasadím si "budajku". Stačilo pár sekúnd, aby im to docvaklo.

"Poďme sa pozrieť na príbeh Abraháma a jeho ženy Sáry, keď ich navštívili boží muži. V príbehu sú dva silné momenty. Abrahám, ktorý sa ide potrhať v službe neznámym pocestným a Sára, ktorej prídu vtipné reči cudzincov o jej počatí (predsa len, bola to už v tom čase veľmi stará žena). Vašou úlohou je odprezentovať tento príbeh čo najzaujímavejšie."

 

Počas príprav decká veľa KOMUNIKOVALI

4.JPG

a snažili sa o KREATIVITU,

5.JPG

TÍMOVÚ PRÁCU,

6.JPG

MOTIVÁCIU seba i druhých.

7.JPG

 

"Príbeh Abraháma, Sáry a pocestných mne osobne asociuje službu, či pomoc druhým. Možno aj bez zjavného dôvodu. Poďme sa vrátiť k dnešnému ránu. Pred vašim kostolom stál žobrák. Skúsme sa teraz rozdeliť na dve skupiny, pričom jedna bude obhajovať názor, že je dobré, pomáhať takýmto žobrákom a druhá bude trvať na opaku. Hlavnou zásadou je, že budeme diskutovať slušne, bez urážania protistrany. Úlohou je presvedčiť druhú stranu silnými argumentami a dosiahnuť tak stav, že namiesto dvoch skupín s rozdielnym názorom z nás bude jedna veľká skupina so spoločným názorom na vec."

8.JPG

Diskusia skončila kompromisom prijateľným pre oba tábory: Nemali by sme byť ľahostajní k osudu druhých, no súčasne je fajn, minimalizovť riziko zneužitia našej pomoci, preto - Pomôžeme žobrákom, no namiesto peňazí im dáme jedlo.

- - -

Ďalší vzrušujúci deň je za mnou...v mene neviditeľného žobráka...jedno obrovské viditeľné ĎAKUJEM...

 

... študentom, ktorí našli prijateľné riešenie...

... učiteľom i vedeniu Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku... ktorí sa nezľakli netradičnosti ponúkanej aktivity...

... Kamilovi...za ranné fotenie z okna riaditeľne, ale aj za všetko ostatné :)

 

Adios a dovidenia 5.6.2012 v Krupine, priatelia :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?