Známka ako fetiš

Autor: Dávid Králik | 13.6.2012 o 9:55 | (upravené 13.6.2012 o 10:04) Karma článku: 14,21 | Prečítané:  1945x

"Otvorte si knihy a spravíme cvičenie číslo šestnásť na strane štyridsaťpäť," vravím a sotva dohovorím, ozve sa niekoľko žiakov: "Pán učiteľ, bude to na známky?"... Rodičia vravia, že problém je v učiteľoch, učitelia zase, že v rodičoch. Hm.

- - -

(Udialo sa pred časom)...Stal som sa triednym tretiakom. Na začiatku školského roku som na rodičovskom združení dal hlasovať o tom, či budem decká hodnotiť známkou, alebo slovne. Sám som sa zdržal odporúčaní, či glorifikovania jedného, alebo druhého. (Podal som len info, že súčasťou slovného hodnotenia by bolo pravidelné informovanie rodičov o úrovni vedomostí žiaka z jednotlivých tém a látok pomocou percent, aby rodič by vedel, ako na tom dieťa je. Čiže po každej písomke dostane rodič v maili okrem slovnej info, čo dieťaťu ide a čo nie, aj percentuálne vyjadrenú úspešnosť svojho dieťaťa). Z dvadsiatich piatich rodičov zdvihlo dvadsaťtri ruku za známky a len dvaja za slovnú formu hodnotenia.

Na vine sú teda rodičia, ktorí jednoznačne uprednostňujú známky...

- - -

(Udialo sa predvčerom)...Prišiel som ako rodič na informatívne rodičovské združenie našej staršej dcéry. Tento typ rodičovského združenia prebieha tak, že človek pobehuje po škole a dozvedá sa od jednotlivých vyučujúcich lichotivé i menej lichotivé informácie o svojej ratolesti. A tak som pobehoval. Zvolil som taktiku mlčiaceho byvola :) Vždy som sa len predstavil a čakal, čo príslušný učiteľ urobí, či povie. Všetci vytiahli najskôr hárok so známkami, ten mi ukázali a následne ma informovali, na akú výslednú známku to zatiaľ vyzerá. Dvaja z učiteľov sa v závere dostali aj k nejakej doplňujúcej informácii... Akože "je šikovná v tom a v tom", alebo "toto a toto jej nejde".

Na vine sú teda učitelia, ktorí jednoznačne uprednostňujú známky...

- - -

Skúsil som obe strany barikády a myslím, že za to môžu obe strany rovnako. Aj rodičia, aj učitelia.

Milí rodičia a učitelia, môžeme deckám donekonečna opakovať frázu: "Neučíš sa kvôli známkam, ale preto, aby si niečo vedel." Kým svojim správaním a vyžarovaním budeme deklarovať niečo iné, nie je šanca, aby túto vetu brali decká vážne.

 

Ps: Veve má dnes prírodovedu. Na jej rodičovskom združení (ktoré sa konalo v ten istý deň, ako to Vikuškine, len na inej škole) som sa dozvedel, že má z prírodovedy uzavretú dvojku. Včera sme si spolu spoznámkovali nové učivo, potom sa to naučila a nakoniec som ju aj vyskúšal. Prečo sme to robili, keď vieme, že už odpovedať nebude a známka je uzavretá? Dôvod je jasný. Neučí sa predsa kvôli známkam, ale kvôli vedomostiam :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Idem sa vycikať

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.


Už ste čítali?