Otvorený list (nie len) učiteľkám z Východného Slovenska

Autor: Dávid Králik | 25.6.2012 o 8:08 | (upravené 25.6.2012 o 8:32) Karma článku: 20,53 | Prečítané:  19358x

Prečítal som si váš obšírny list na blogu Janka Maceka, v ktorom ste podrobne a bez servítky opísali vaše každodenné starosti. Myslím, že by sa pokojne dalo dopísať ešte niekoľko strán, v ktorých by odznievali ďalšie a ďalšie problémy súčasného učiteľa. Bolo by to však zbytočné a možno kontraproduktívne (vzhľadom na aktuálnu dĺžku listu). Jedno mi však vo vašom liste chýbalo. Odpoveď na najdôležitejšiu otázku, ktorá tam odznela a dala by sa chápať v širšom kontexte, než len v súvislosti s problematikou tried na Východe.

Vlastne to boli hneď tri otázky za sebou...

Existuje vôbec niekto, kto sa zastane nás- učiteľov? Je niekto, kto sa postaví aj na našu stranu? Kto nás ochráni?

...

Pokúsim sa zodpovedať podľa vlastného presvedčenia (len upozorňujem, že pod širším kontextom rozumiem: plat, spoločenské postavenie, podmienky na učenie, materiálno technické zabezpečenie a pod.):

 

Existuje vôbec niekto, kto sa zastane nás- učiteľov?

NIE!

 

Je niekto, kto sa postaví aj na našu stranu?

NIE!

 

Kto nás ochráni?

(tento príbeh som už na svojom blogu spomínal, ale lepšiu paralelu s našim školstvom a učiteľmi sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť) Keď vo filme "Sedem statočných" prišli dedinčania za starcom, aby im poradil, ako sa zachrániť pred neustálym útlakom a zdieraním zo strany *banditov, povedal im: "Bojujte!"...

Po starcovej prvej odpovedi dedinčania s hrôzou skonštatovali, že vedia len pestovať a roľníčiť, no bojovať nie. Ďalšia starcova rada znela: "Tak sa to naučte, alebo umrite..."


- - -

Milá pani Erika, milá pani Eleonóra, milí slovenskí učitelia!

Môj list bude omnoho kratší, ako ten váš, lebo slov už bolo viac než dosť. Pýtate sa, kto vás ochráni? Kto sa za vás postaví? Kto...bla, bla, bla? Preberte sa, do čerta! NIKTO! N-I-K-T-O! Je nad slnko jasnejšie, že tým jediným, kto sa o vás postará a ochráni vás, kto bude zastávať vaše práva a hájiť vašu česť, môžete byť len vy sami. Postavte sa a začnite za seba bojovať! Čo vravíte? Že to neviete? Že ste čosi podobné nikdy nerobili? Že viete len učiť, no bojovať nie? Potom mi napadá len jediné...

Tak sa to naučte, alebo umrite!


______________________________________________________________
* Za "banditov" považuje autor v kontexte našej doby politikov -  ignorantov.

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pandémia mala gastro kosiť, stal sa presný opak

Počas krízy vzniklo výrazne viac gastro firiem, než ich zaniklo.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Izraeli hrozí vojna

Desiatky mŕtvych, stovky zranených.


Už ste čítali?