Odpoveď bývalého učiteľa na odpoveď súčasného ministra

Autor: Dávid Králik | 27.7.2012 o 8:00 | (upravené 27.7.2012 o 9:57) Karma článku: 19,72 | Prečítané:  12975x

Vážený pán minister, so záujmom som si prečítal Vašu odpoveď na otvorený list učiteliek z Východného Slovenska a nedá mi nezložiť Vám po jeho prečítaní poklonu.

Oceňujem najmä Vašu výrečnosť a vyjadrovaciu schopnosť, ktorá zaskočí i skúsených čitateľov, čítajúcich najmä s porozumením a chuťou ďalej sa vzdelávať. Prúd slov vyjadrujúcich Vaše odhodlanie a mohutnú angažovanosť i dostatočnú odbornú erudovanosť, získanú práve a len vďaka Vašim kladným vlastnostiam, vychádzajúcim z pocitu zodpovednosti a spolupatričnosti, kde si uvedomujete, že ako politik platený z daní nás, daňových poplatníkov, máte nie len práva, ale i povinnosti.

Áno, priznávam, na moment som z riadkov vychádzajúcich spopod pera, ktoré ste práve držali, pociťoval bohapusté ponosovanie, výčitky a sťažnosti, no na druhej strane a to treba konštatovať, že táto druhá strana nie je v ničom horšia, ako strana prvá i keď je len druhou a to by mohlo navodiť mylný pocit, že druhou v poradí a teda horšou, je cennou výpoveďou človeka, tak veľmi odtrhnutého od každodennej tvrdej školskej reality, ktorý však ponúka mnohé nefunkčné riešenia. Vaša energia, ktorú akiste získavate z charizmatického štýlu života, nie plano predostieraného, no skutočne prežívaného v hľadaní samého seba v úkrytoch každodenného mračna povinností a ošiaľov, mi dáva nádej, že aj v budúcnosti uzrú moje oči, ktoré sú modré a trochu ospalé, lebo nie som takým ranným vtáčaťom, ba ani jogínom, Vaše texty, plné slov a viet a súvetí, ba odsekov, v ktorých sa duša poeta zákonite vyžíva i keby sa hneď vyžívať nechcela, len túžila po zrode poznania a informácií, lebo ponúkajú neuveriteľnú škálu pestrých vyjadrovacích prostriedkov a dokážu hodiny hovoriť, no pri tom zachovávať tajomstvo "nič nepovedaného".

Jednou z mojich úprimných snáh je naďalej hľadať pravdu v riadkoch a budem neúnavný ako buldog, či snežný pes, hľadajúci zasypaných turistov pod lavínou, alebo ako sa to u nás vravieva, budem neúnavný v prehľadávaní kopy sena, ktoré k nám prikvitlo po celodennej kosbe, ktorá rovnako, ako kosba našich predkov nesie v sebe prvky ľudovej slovesnosti, tradovania, ba čo viac (bača pásol ovce), národnej hrdosti i povedomia, ktoré sa neskrýva viac v tŕňoch našej koruny, zmenuvšej sa v ostatnom čase na euro. Trochu sa síce obávam, že ste sa vo svojej jasnozrivosti a brilantnej uvedomelosti, ktorú by Vám mohol závidieť nejeden neskúsený rytier, či dokonca panoš, ktorý rytierovi bude slúžiť až do svojho skonu, zocelený rokmi praxe rozhodli, ihlu do kopy vôbec nedávať, aby ju nebodaj niekto, kto by ju podobne, ako ja, alebo možno aj niekto iný, chcel nájsť, nenašiel.

Vážený pán minister, záverom si dovolím, v mene svojom i mnohých ďalších, ktorých síce nepoznáte, ba ani ja ich nepoznám, i keď vlastne niektorých zrejme poznám a pravdepodobne i vy pár z nich poznáte, poďakoval, za neuveriteľné množstvo slov, ktoré nikdy nič neprezradia a zachovávajú tak čaro prekvapenia a vzrušeného čakania, celkom ako počas vianočných sviatkov, keď deti očakávajú príchod Ježiška s darčekmi, aj napriek tomu, že vedia, že darčeky nenosí Ježiško, nuž a niektoré to zrejme nevedia, no tušia to a občas im to prezradia starší súrodenci, poprípade spolužiaci v škole.

V škole, ktorá je súčasťou slovenského školstva. Školstva, s ktorým by sme, vážený pán minister, mali, okrem haldy krásnych slov a výstrelov naslepo, konečne začať robiť niečo zmyslupné a koncepčne premyslené.

 

S úctou a pozdravom Váš bývalý (m)učiteľ

 

Ps: Ospravedlňujem sa, ak budú v texte drobné chybičky, najmä čiarky a preklepy. Otvorene priznávam, že som sa veľakrát v tej spleti hlbokých myšlienok stratil a nedokázal opäť nájsť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?