Je dosť možné, že by som rozhodol rovnako

Autor: Dávid Králik | 1.8.2012 o 15:15 | (upravené 1.8.2012 o 15:22) Karma článku: 11,83 | Prečítané:  19528x

Toľko pozornosti, ako má šerm na Slovensku v dnešných dňoch, hádam nemal ešte nikdy. Jasné, že vzhľadom na situáciu, pre ktorú táto pozornosť prichádza, nie je dôvod k prehnanej radosti, ale pre mňa, ako dlhoročného rozhodcu v šerme, ide o veľmi zaujímavú situáciu, o ktorej sa oplatí porozmýšľať. Ešte než začneme, chcem všetkým povedať, že v žiadnom prípade nejde o korupciu a úmysel rozhodkyne, ovplyvniť zápas, alebo nebodaj výsledok. Barbaru poznám osobne a rovno vám vravím, že je to totálna hlúposť.

Pozrime sa, k čomu teda došlo:

Zápas skončil po troch tretinách nerozhodne 5:5, a tak bola vylosovaná výhoda. Tu platí, že sa nadstaví jedna minúta a ak v nej nepadne zásah, víťazí ten, kto mal výhodu (v našom zápase tým vyvoleným bola juhokórejská šermiarka). Ak zásah padne, je to rýchla smrť a zápas vyhráva ten, čo skóroval. Zásahom v rýchlej smrti končí celý zápas.

Pokusim sa teraz popísať, ako to vidím ja, z pohľadu obyčajného rozhodcu. Sme teda v momente, keď do konca ostáva jedna sekunda. Okamžite po povele "vpred" Nemka vyštartuje a obe súperky zasahujú. Keďže sa ide - buď na jeden víťazný zásah, alebo koniec času, podľa pravidiel sa tento súčasný zásah ruší. Stav ostáva 5:5. Na hodinách stále svieti 1 sekunda, a tak musím pokračovať. Celá situácia sa zopakuje navlas rovnako. Na hodinách je stále 1 sekunda, takže ako rozhodca, stále nemám dôvod nepokračovať. Na tretíkrát už rozsvieti len Nemka. Keďže viem, že po uplynutí času sa hodiny automaticky zablokujú, nemám dôvod neuznať zásah, ak svieti. A on svietil. Áno, je možné, že mohlo dôjsť k zlyhaniu časomiery, ale toto naozaj hlavný rozhodca nemá šancu odsledovať. Hm, myslím, že by som tento zásah uznal aj ja...tutohľa teda aj s časom:

Čo sa týka chyby, zo strany rozhodkyne..áno, mohli by ste jej vytknúť záležitosť so vzdialenosťou. Existuje totiž predpísaná vzdialenosť, ktorú majú mať súperi, keď stoja v strehu pred povelom "vpred". Je to vzdialenosť, ktorá vznikne, ak obaja súperi vystrú ozbrojenú ruku (stoja v linke) a ich čepele sa nedotýkajú. To nebolo dodržané, no musím vám povedať, že sa to nedodržiava bežne a obvykle, ak to niektorému šermiarovi vadí, slušne požiada rozhodcu a ten urobí na planši poriadok :). Takže áno, toto by sme mohli rozhodkyni vytknúť.

Ešte drobnosť, vy všetci, ktorí vidíte, aké hrozné chyby robia vrcholoví rozhodcovia...ono stáť v burácajúcej hale pred kamerami a divákmi a rozhodnúť sa v okamihu tak, alebo onak...nie je to až také jednoduché ako keď človek sedí doma pri telke a popíjajúc pivo, reve: "Ten debil! Toto nevidel! Veď to už aj ja vidím!"..

Na záver ešte ponuka, ak vás šerm zaujal, skúste si tutohľa pozrieť niečo o fleurete a možno si aj skúsiť stať sa na moment súkromným rozhodcom :)

 

Ps: K nasledujucim dvom videam len stručne: Realita verzus Kreativita :)

vs

...ale jedna vec ma úprimne zaujala a potešila...koľko odborníkov na šermiarsku problematiku sa na Slovensku objavilo za jedinú noc :)))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?


Už ste čítali?