Je dosť možné, že by som rozhodol rovnako

Autor: Dávid Králik | 1.8.2012 o 15:15 | (upravené 1.8.2012 o 15:22) Karma článku: 11,83 | Prečítané:  19539x

Toľko pozornosti, ako má šerm na Slovensku v dnešných dňoch, hádam nemal ešte nikdy. Jasné, že vzhľadom na situáciu, pre ktorú táto pozornosť prichádza, nie je dôvod k prehnanej radosti, ale pre mňa, ako dlhoročného rozhodcu v šerme, ide o veľmi zaujímavú situáciu, o ktorej sa oplatí porozmýšľať. Ešte než začneme, chcem všetkým povedať, že v žiadnom prípade nejde o korupciu a úmysel rozhodkyne, ovplyvniť zápas, alebo nebodaj výsledok. Barbaru poznám osobne a rovno vám vravím, že je to totálna hlúposť.

Pozrime sa, k čomu teda došlo:

Zápas skončil po troch tretinách nerozhodne 5:5, a tak bola vylosovaná výhoda. Tu platí, že sa nadstaví jedna minúta a ak v nej nepadne zásah, víťazí ten, kto mal výhodu (v našom zápase tým vyvoleným bola juhokórejská šermiarka). Ak zásah padne, je to rýchla smrť a zápas vyhráva ten, čo skóroval. Zásahom v rýchlej smrti končí celý zápas.

Pokusim sa teraz popísať, ako to vidím ja, z pohľadu obyčajného rozhodcu. Sme teda v momente, keď do konca ostáva jedna sekunda. Okamžite po povele "vpred" Nemka vyštartuje a obe súperky zasahujú. Keďže sa ide - buď na jeden víťazný zásah, alebo koniec času, podľa pravidiel sa tento súčasný zásah ruší. Stav ostáva 5:5. Na hodinách stále svieti 1 sekunda, a tak musím pokračovať. Celá situácia sa zopakuje navlas rovnako. Na hodinách je stále 1 sekunda, takže ako rozhodca, stále nemám dôvod nepokračovať. Na tretíkrát už rozsvieti len Nemka. Keďže viem, že po uplynutí času sa hodiny automaticky zablokujú, nemám dôvod neuznať zásah, ak svieti. A on svietil. Áno, je možné, že mohlo dôjsť k zlyhaniu časomiery, ale toto naozaj hlavný rozhodca nemá šancu odsledovať. Hm, myslím, že by som tento zásah uznal aj ja...tutohľa teda aj s časom:

Čo sa týka chyby, zo strany rozhodkyne..áno, mohli by ste jej vytknúť záležitosť so vzdialenosťou. Existuje totiž predpísaná vzdialenosť, ktorú majú mať súperi, keď stoja v strehu pred povelom "vpred". Je to vzdialenosť, ktorá vznikne, ak obaja súperi vystrú ozbrojenú ruku (stoja v linke) a ich čepele sa nedotýkajú. To nebolo dodržané, no musím vám povedať, že sa to nedodržiava bežne a obvykle, ak to niektorému šermiarovi vadí, slušne požiada rozhodcu a ten urobí na planši poriadok :). Takže áno, toto by sme mohli rozhodkyni vytknúť.

Ešte drobnosť, vy všetci, ktorí vidíte, aké hrozné chyby robia vrcholoví rozhodcovia...ono stáť v burácajúcej hale pred kamerami a divákmi a rozhodnúť sa v okamihu tak, alebo onak...nie je to až také jednoduché ako keď človek sedí doma pri telke a popíjajúc pivo, reve: "Ten debil! Toto nevidel! Veď to už aj ja vidím!"..

Na záver ešte ponuka, ak vás šerm zaujal, skúste si tutohľa pozrieť niečo o fleurete a možno si aj skúsiť stať sa na moment súkromným rozhodcom :)

 

Ps: K nasledujucim dvom videam len stručne: Realita verzus Kreativita :)

vs

...ale jedna vec ma úprimne zaujala a potešila...koľko odborníkov na šermiarsku problematiku sa na Slovensku objavilo za jedinú noc :)))

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?