Učiť deti že komunizmus bol zlý, je podľa mňa podobné, ako učiť deti, že Hitler bol zlý bez toho, aby chápali kontext doby, ako sa dostal k moci, prečo to bolo možné, čo predstavoval pre vtedajších ľudí...
Čosi podobné ako Vašu hodinu som zažila vo verzii pre trochu väčších (17-25r) ľudkov.
Úplne ma fascinuje to, že väčšina populácie naprosto nevie rozlíšiť medzi komunizmom (ekonomická teória) a totalitným režimom (štýl správy štátu) ako takým, ktorý sa môže vyvinúť z teokracie (viď moja neblahá skúsenosť s Katolíckou univerzitou;Irán a Chomejní...), alebo napríklad aj z demokracie (ak sa nemýlim, Hitler tiež zvíťazil v demokratických voľbách a s jeho zákonmi väčšina Nemcov súhlasila. V Čechách vo voľbách komunistická strana v 1948 dtto.) Toho času vie tiež človek na správnom poste, ktorému nie ste po chuti, vám vyrobiť také peklo zo života, že až.
Ku hre: tie decká - moji rovesníci - napriek svojmu veku boli všetkým tým jednostranne predneseným (1968, Palach, Zamatová...) fascinované ako Alenka v krajine za zrkadlom (principiálbne neznášam jednostranné informácie kalibru zlý, zlý, škaredý! a od prirodzenia urobím všetko preto, aby som našla aj iný pohľad). Nepstrehli ten rozdiel, lebo odmalička im tlačia do hlavy nie to, že čo to znamená komunizmus a odkiaľ pochádza od antiky (Platón) cez renesanciu (Thomas Moore, Tomaso Campanella) po súčasnosť, ale že to bolo všeobecne fuj, ktoré nechceme (na úrovni Pavlovovho reflexu. Zvlášť ho mala rozvinutý dievčinka, ktorá sa venuje Európskej únii a legislatíve) Bez toho, aby sme to dôkladne spoznali. Ak sa to raz prezlečie za iný názov, zase sa to masám bude páčiť, lebo komunizmus ako myšlienka je čosi trochu dosť odlišné, ako v 20. storočí dopadla realizácia vo forme socializmu v našich končinách.
Napadá ma, že nám nikdy nespomenuli Pinocheta a jeho krajne pravicovú vládu v Chile, totalita jak vyšitá...
Naša hra, veľmi dobre urobená "Zvieracia farma", skončila "revolučne" útokom na chatu, v ktorej sa zavreli vedúci. Som celkom rada, že si v zápale hry nespôsobili krvavé zranenie. Účastníci revolúciu euforicky spáchali, strhali zo stien heslá, potom sa chvíľu tešili a pobehovali s vlastnými transparentami a potom nevedeli, čo ďalej. Keby nebolo, že vedúci ukončia hru, otvoria chatu a uvolnia zásoby, tak by sme pred tou chatou sedeli snáď dodnes.
Myslím, že revolúcie skvelo euforizujú. Francúzska, Októborová, Víťazný Február, Zamatová (história ich ponúka kopu)... bez ohľadu na to, čo sa nimi dosiahne.
Alena Škutchanová
cit.: "lebo napríklad aj z demokracie (ak sa nemýlim, Hitler tiež zvíťazil v demokratických voľbách a s jeho zákonmi väčšina Nemcov súhlasila. V Čechách vo voľbách komunistická strana v 1948 dtto.) "
***
Komunisti sa v ceskoslovensku nedostali k moci demokratickou cestou ;) Volby v 1948 neboli demokraticke ani omylom, boli to prve volby v case totality a presne take boli, bola iba jedna moznost volby, narodna fronta cechov a slovakov, ktora ziskala 86,6% hlasov a z 300 mandatov ziskala 100%. Aka to niekto povazuje za demokraticke vitazstvo komunistov tak sa myslim nemame o com rozpravat.
Miarr
Moje presvedčenie, že je možné demokraticky zvoliť diktát, ostáva nezmenené.
Skratka ani volby v 1946 nemali so skutocnou demokraciou nic spolocne, bol to len dozvuk prvej republiky s hysterickou reakciou na pravicu, ktory sa len pokusal vytvarat zdanie demokracie.
Kazdopadne mal vas dejepisar pravdu v tom, ze v cechcach vyhrali komunisti a u nas DS, ale vzhladom na to ze sa pocitali aboslutne hlasy tak ceski a slovenski komunisti mali dost dobre postavenie (aj ked vo vlade bolo 8 stran).
***
alebo inymi slvoami, vas dejepisar to privelmi zjednodusil....
link z wikipedie s presnymi percentami:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Č...
Si myslim
A ta je fuj fuj a je treba si pamatat ze je fuj.
Pár ľudí sú ako banskí kanárikovia. Dokážu osekať to, čo sa deje, na to najesenciálnejšie, na vzorec, vedia realitu "vykrátiť" a nazvať ju pravým menom. Aj Kryl to vedel. Aj po "zamatovej", len už to nevyhovovalo. Kanárikov nemajú mocipáni radi. Ani euforický prevrat páchajúci ľud, ktorý ich považuje za kibicov a kuvikov.
Ani tie decká - mladí dspelí - z našej hry neodhalili, že Vodca chce nastoliť komunizmus a idea spoločnej práce a získavania raňajok a delenie sa o všetko im pripadala ako prirodzená a úžasná.
Realita nie je nič iné ako (nedokonalými) zmyslami sprostredkovaná informácia o vonkajšom svete vyhodnocovaná v mozgovej kôre, pričom výsledný obraz je vždy ovplyvnený predchádzajúcou skúsenosťou a vôľovo ovplyvniteľný. Jednoducho, keď očakávaš, že niečo bude na prd, výsledné hodnotenie je ohoršie ako ten istý prežitok, ak očakávaš niečo príjemné.
Teda presne taká, akú chceme mať.
Kolko si
Od týh čias reaguje na jednostrannosť ponúknutím iného pohľadu. Milujem pestrofarebné odtiene sivej v mojej nečiernobielej realite. Neznášam čiernobielu. Ukážka mojich názorov je len časťo celku do obrazu, ktorý článok vytvára.
Ja svoj postoj najskôr touto diskusiou nijak výrazne nezmením.
Najväčšia sranda je, že realita mojej rodiny sa so všeobecne prezentovaným obrazom oných čias tak nejak nezhoduje. Žili si dobre, mali všetko, čo potrebovali. Nikdy nikto z nich nebol v komunistickej strane a predsa precestovali celú kontinentálnu Európu okrem troch krajín od Francúzskej rivéry po Nordkapp, postavili chatu, zúčastnili sa na zakázanom pohrebe príbuznej a demonštrácii proti sovietskej okupácii v r. 1968, starý otec aj stará mať chodil verejne do kostola, nikdy nebol nikto z nich prenasledovaný alebo väznený, mama vyštudovala gymnázium a univerzitu...
Ak
Nechce sa mi tu vyrozprávať životopis na počkanie, ale starý otec bol hercom vo (vtedy) významnom divadle a držiteľ niekoľkých celoštátnych divadelných ocenení.
Mohli emigrovať, stará mama bola uznávanou lekárkou, mala ponuky. Vždy sa mohli nevrátiť, vždy sa vrátili.
Dnes síce môžem bez pasu kedy chcem po celom schengene, ale idem si tu po mojich krásnych stredoslovenských horách - a zrazu plotisko. Súkromný pozemok.
Všetko na svete je závislé od uhlu pohľadu. A priorít. A niečo za niečo.
Keď vám chce niekto narobiť peklo zo života, vždy si nájde páky.Vyskúšané, funguje
Toto berte ako výraz slobodného prejavu o mojej nezaujímavej rodine, ktorá si žila v takej realite, že na ňu spomína aj v dobrom aj v zlom. Ako ja budem po rokoch spomínať na dnešok.
Herec
Ale to nemá cenu. Niekto kto nemá gule na to, aby vystupoval pod svojim menom, sa tu naváža do ľudí, o ktorých nič nevie a ktorých si ľudia v našom meste vážia a s úctou na nich spomína aj roky po tom, čo už s nami nie sú.
TO je morálka, nie prázdne mravokárne kecy (Nie si katolík? iní tento vuorec príliš neuplatňujú). Morálka je to, že sa môžem dívať na seba do zrkadla. Morálka je, že bez ohľadfu na to, kto je pri moci, idete po meste a každý sa vám zdraví a neopľuje vás.
To hranie na city tým slovom skautka ste prepískli, ale pomýlené názory na skautov má veľa ľudí (sme prekatolizovaní, môžeme si za to sami). Skauti ma naučili pátrať po pravde a stáť si za ňou, nie poklonkovať dobe a papagájovať.
Komunizmus je podľa vás nemorálny.
Potom je morálne, že vraždia ľudí a zakopávajú ich na posmech svetu aj s občiankami alebo ich rozpúšťajú v kyseline. Určite je tiež morálne zastreliť nehodiaceho sa sudcu. Morálni sú tiež poslanci a ich imunita (prečo nie ožratý 180 po diaľnici?). Morálna je RKC, ktorej predstavitelia znásilňujú deti a navzájom sa kryjú; morálne je, že zamestnanci nedostanú mnoho mesiacov výplaty; morálne je tunelovanie a obohacovanie sa v extrémne veľkých rozmeroch a taktiež morálna je nedotknuteľnosť tých, čo to robia. Morálne je, že feťák pre dve eurá ubije babičku. Morálne je, že úkladní vrahovia a mafiáni sa vyhýbajú trestom alebo sú ich tresty úplne smiešne. Morálne je, že vás v obrovskom podniku zamestnajú len ako živnostníka, aby nemuseli znášať, keď vám zničia zdravie. Morálne je, že rodina s ťažko chorým členom sa prepadne na úplné dno. Morálne je, že indoeurópsky spoluobčan zdevastuje štátom pruidelený byt a dostane ďalší. kde akurát masívne rozšíri rady občanov, ktorí nikdy nič do ekonomiky nedajú, len z nej odčerpajú.
Ach áno, žijem vo veľmi, veľmi morálnej dobe.
Hamletko, Je mi Ťa ľúto, aký si hlúpučký a obmedzený. Ale si len poplatný dobe, v ktorej žiješ. Verím tomu, že práve ľudia ako ty nadšene v päťdesiatych rokoch hlásali o kolektivízácii a boji s imperializmom. Že takí, ako ty dvíhali fakle, keď sa upaľovalo. (bolo ich veľa, odniekiaľ sa určite vzali a po zmene režimu sa pod zem neprepadli)
Ako povedal Jan Hus: "Svatá prostoto."
Hamlet, ten ktorý najprv zdehonestuje niekoho a z jeho rodiny, o ktorej vie z dvoch bologových príspevkov a na ktorej vidí všetko a priori negativne, a následne ho chce presviedčať o svojej čiernobiele pravde a kázať o morálke, je, ako už som povedala. veľmi hlúpy a obmedzený človek.
Ešte hlúpejší je ten, kto sa s ním pokúša diskutovať.
Končím.
"Hloupost nelze porazit, ale bůh nás chraň přestat proti ní bojovat." Werich. Aj to ma naučil starý otec.
to alena:
pokladas to za moralne ?
suhlasili, ozyvali sa proti, ci len poplatne rezimu mlcali ?
nechcem byt osobna voci tvojej rodine, len vytahujem z tvojho prispevku to, co si proti hamletovi namierila. a otacam to, aby to jednostranne nebolo.
niektori
Natahujes