Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dávid, my v triede komunizmus nechceme! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Učiť deti že komunizmus bol zlý, je podľa mňa podobné, ako učiť deti, že Hitler bol zlý bez toho, aby chápali kontext doby, ako sa dostal k moci, prečo to bolo možné, čo predstavoval pre vtedajších ľudí... Čosi podobné ako Vašu hodinu som zažila vo verzii pre trochu väčších (17-25r) ľudkov. Úplne ma fascinuje to, že väčšina populácie naprosto nevie rozlíšiť medzi komunizmom (ekonomická teória) a totalitným režimom (štýl správy štátu) ako takým, ktorý sa môže vyvinúť z teokracie (viď moja neblahá skúsenosť s Katolíckou univerzitou;Irán a Chomejní...), alebo napríklad aj z demokracie (ak sa nemýlim, Hitler tiež zvíťazil v demokratických voľbách a s jeho zákonmi väčšina Nemcov súhlasila. V Čechách vo voľbách komunistická strana v 1948 dtto.) Toho času vie tiež človek na správnom poste, ktorému nie ste po chuti, vám vyrobiť také peklo zo života, že až. Ku hre: tie decká - moji rovesníci - napriek svojmu veku boli všetkým tým jednostranne predneseným (1968, Palach, Zamatová...) fascinované ako Alenka v krajine za zrkadlom (principiálbne neznášam jednostranné informácie kalibru zlý, zlý, škaredý! a od prirodzenia urobím všetko preto, aby som našla aj iný pohľad). Nepstrehli ten rozdiel, lebo odmalička im tlačia do hlavy nie to, že čo to znamená komunizmus a odkiaľ pochádza od antiky (Platón) cez renesanciu (Thomas Moore, Tomaso Campanella) po súčasnosť, ale že to bolo všeobecne fuj, ktoré nechceme (na úrovni Pavlovovho reflexu. Zvlášť ho mala rozvinutý dievčinka, ktorá sa venuje Európskej únii a legislatíve) Bez toho, aby sme to dôkladne spoznali. Ak sa to raz prezlečie za iný názov, zase sa to masám bude páčiť, lebo komunizmus ako myšlienka je čosi trochu dosť odlišné, ako v 20. storočí dopadla realizácia vo forme socializmu v našich končinách. Napadá ma, že nám nikdy nespomenuli Pinocheta a jeho krajne pravicovú vládu v Chile, totalita jak vyšitá... Naša hra, veľmi dobre urobená "Zvieracia farma", skončila "revolučne" útokom na chatu, v ktorej sa zavreli vedúci. Som celkom rada, že si v zápale hry nespôsobili krvavé zranenie. Účastníci revolúciu euforicky spáchali, strhali zo stien heslá, potom sa chvíľu tešili a pobehovali s vlastnými transparentami a potom nevedeli, čo ďalej. Keby nebolo, že vedúci ukončia hru, otvoria chatu a uvolnia zásoby, tak by sme pred tou chatou sedeli snáď dodnes. Myslím, že revolúcie skvelo euforizujú. Francúzska, Októborová, Víťazný Február, Zamatová (história ich ponúka kopu)... bez ohľadu na to, čo sa nimi dosiahne.
Alena Škutchanová
cit.: "lebo napríklad aj z demokracie (ak sa nemýlim, Hitler tiež zvíťazil v demokratických voľbách a s jeho zákonmi väčšina Nemcov súhlasila. V Čechách vo voľbách komunistická strana v 1948 dtto.) " *** Komunisti sa v ceskoslovensku nedostali k moci demokratickou cestou ;) Volby v 1948 neboli demokraticke ani omylom, boli to prve volby v case totality a presne take boli, bola iba jedna moznost volby, narodna fronta cechov a slovakov, ktora ziskala 86,6% hlasov a z 300 mandatov ziskala 100%. Aka to niekto povazuje za demokraticke vitazstvo komunistov tak sa myslim nemame o com rozpravat.
Miarr
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > >>

 

Ďakujem za spresnenie. Ak je to takto, ospravedlňujem sa, ja som si sponemula na dejepis (to bude dobrých 8r), v učebnici písali že v čechách zvíťazili komunisti, na slovensku demokrati a česi nás prevacovali.
Moje presvedčenie, že je možné demokraticky zvoliť diktát, ostáva nezmenené.
 

 

No to su volby z 1946 a tiez nesplnaju standardy demokracie. Islo o regulovanu demokraciu, kedy existovali 4 strany v cechach, 4 strany na slovensku, ine politicke strany nemohli vzniknut, a jedina strana, ktora mala zastupenie v oboch castiach republiky, boli komunisti (aj ked sa pro forma delili na ceskych a slovenskych komunistov, aby mohli kandidovat v cechach aj na slovensku). Navyse volba bola povinna, a komplet vsetky strany boli povinne vo vlade a museli podriadit svoju politiku kosickemu vladnemu programu zo 45-teho, cize ani len nemohli robit vlastnu politiku.
Skratka ani volby v 1946 nemali so skutocnou demokraciou nic spolocne, bol to len dozvuk prvej republiky s hysterickou reakciou na pravicu, ktory sa len pokusal vytvarat zdanie demokracie.
Kazdopadne mal vas dejepisar pravdu v tom, ze v cechcach vyhrali komunisti a u nas DS, ale vzhladom na to ze sa pocitali aboslutne hlasy tak ceski a slovenski komunisti mali dost dobre postavenie (aj ked vo vlade bolo 8 stran).
***
alebo inymi slvoami, vas dejepisar to privelmi zjednodusil....
link z wikipedie s presnymi percentami:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Č...
 

Si myslim

ze oni neriesili teoriu (ktora je cista utopia) ale realitu ktoru nam tu ponukli sudruhovia v minulosti.

A ta je fuj fuj a je treba si pamatat ze je fuj.
 

 

Ide o to, že prezentujeme detičkám celok ako fuj. Deti (väčšina jedincov) si zapamätajú celok, resp. pokrútenú, zdramatizovanú a neúplnú pozdnú fázu rozpadu a rozkladu onoho celku ako fuj. Nikdy, nikdy sa nenaučia rozpoznať spúšťací vzorec. Takto je ľudstvo nútené opakovať.
Pár ľudí sú ako banskí kanárikovia. Dokážu osekať to, čo sa deje, na to najesenciálnejšie, na vzorec, vedia realitu "vykrátiť" a nazvať ju pravým menom. Aj Kryl to vedel. Aj po "zamatovej", len už to nevyhovovalo. Kanárikov nemajú mocipáni radi. Ani euforický prevrat páchajúci ľud, ktorý ich považuje za kibicov a kuvikov.
Ani tie decká - mladí dspelí - z našej hry neodhalili, že Vodca chce nastoliť komunizmus a idea spoločnej práce a získavania raňajok a delenie sa o všetko im pripadala ako prirodzená a úžasná.

Realita nie je nič iné ako (nedokonalými) zmyslami sprostredkovaná informácia o vonkajšom svete vyhodnocovaná v mozgovej kôre, pričom výsledný obraz je vždy ovplyvnený predchádzajúcou skúsenosťou a vôľovo ovplyvniteľný. Jednoducho, keď očakávaš, že niečo bude na prd, výsledné hodnotenie je ohoršie ako ten istý prežitok, ak očakávaš niečo príjemné.
Teda presne taká, akú chceme mať.
 

Kolko si

mala v roku 1989 skautka?
 

 

Ak sa vám niečo nezdá, ospavedlňte ma, prosím, som černibyľské dieťa. Narodila som sa do úžasnej rodiny, ktorá mi pohľady na svet nevštepovala, ale naopak mi nechala si vyberať a premýšľať.
Od týh čias reaguje na jednostrannosť ponúknutím iného pohľadu. Milujem pestrofarebné odtiene sivej v mojej nečiernobielej realite. Neznášam čiernobielu. Ukážka mojich názorov je len časťo celku do obrazu, ktorý článok vytvára.
Ja svoj postoj najskôr touto diskusiou nijak výrazne nezmením.

Najväčšia sranda je, že realita mojej rodiny sa so všeobecne prezentovaným obrazom oných čias tak nejak nezhoduje. Žili si dobre, mali všetko, čo potrebovali. Nikdy nikto z nich nebol v komunistickej strane a predsa precestovali celú kontinentálnu Európu okrem troch krajín od Francúzskej rivéry po Nordkapp, postavili chatu, zúčastnili sa na zakázanom pohrebe príbuznej a demonštrácii proti sovietskej okupácii v r. 1968, starý otec aj stará mať chodil verejne do kostola, nikdy nebol nikto z nich prenasledovaný alebo väznený, mama vyštudovala gymnázium a univerzitu...
 

Ak

chcel niekto pred rokom 1989 precestovat kontinentalnu Europu od Riviery az po Nordkap musel byt bud prevereny alebo totalne nezaujimavy skautka. Samozrejme, ze tym komu nevadilo, ze mal mandarinky raz do roka, vypadky v zasobovani tovarom ako cukro alebo prasky na pranie mu nevadli, pripadne si vystacil s gazou miesto vloziek, ten sa mal pekne aj si chatu postavil. Rovnako ked si nepustal doma Kryla, nepocoval Slobodnu Europu a nevadilo mu, ze za Orwellov 1984 na plici mohol ist do basy. To nie je cierno-biele videnie skautka, to bola realita zitia a vsetko co to vytahujete vsetci co volate po pestrosti je len to, ze ste mali plne brucha a stastni, ze mate retaz na nohe lebo vam dala istotu nazratia sa.
 

 

Jú, a moja mať je tiež skautka. Už od r.1968.
Nechce sa mi tu vyrozprávať životopis na počkanie, ale starý otec bol hercom vo (vtedy) významnom divadle a držiteľ niekoľkých celoštátnych divadelných ocenení.
Mohli emigrovať, stará mama bola uznávanou lekárkou, mala ponuky. Vždy sa mohli nevrátiť, vždy sa vrátili.

Dnes síce môžem bez pasu kedy chcem po celom schengene, ale idem si tu po mojich krásnych stredoslovenských horách - a zrazu plotisko. Súkromný pozemok.

Všetko na svete je závislé od uhlu pohľadu. A priorít. A niečo za niečo.
Keď vám chce niekto narobiť peklo zo života, vždy si nájde páky.Vyskúšané, funguje

Toto berte ako výraz slobodného prejavu o mojej nezaujímavej rodine, ktorá si žila v takej realite, že na ňu spomína aj v dobrom aj v zlom. Ako ja budem po rokoch spomínať na dnešok.
 

Herec

drzitel divadelnych oceneni? Taki podpisovali Antichartu takze sa necudujem, ze mohol cestovat. A uz vobec sa necudujem, ze si dobre zili a postavili chatu a pod. Rezim pred rokom 89 bol nemravny, comu ta skautka doma asi nenaucili. Rovnako tak, ze na sukromny pozemok je logicke vstupit az vtedy, ked ta na neho niekto pusti. Predpokladam, ze doma mate dvere a zamknute.
 

 

Neveril by si, ale divadelné oceneia sa na našom území udeľovali už pred rokom 1968. Dokonca pred rokom 1948.
Ale to nemá cenu. Niekto kto nemá gule na to, aby vystupoval pod svojim menom, sa tu naváža do ľudí, o ktorých nič nevie a ktorých si ľudia v našom meste vážia a s úctou na nich spomína aj roky po tom, čo už s nami nie sú.
TO je morálka, nie prázdne mravokárne kecy (Nie si katolík? iní tento vuorec príliš neuplatňujú). Morálka je to, že sa môžem dívať na seba do zrkadla. Morálka je, že bez ohľadfu na to, kto je pri moci, idete po meste a každý sa vám zdraví a neopľuje vás.

To hranie na city tým slovom skautka ste prepískli, ale pomýlené názory na skautov má veľa ľudí (sme prekatolizovaní, môžeme si za to sami). Skauti ma naučili pátrať po pravde a stáť si za ňou, nie poklonkovať dobe a papagájovať.

Komunizmus je podľa vás nemorálny.
Potom je morálne, že vraždia ľudí a zakopávajú ich na posmech svetu aj s občiankami alebo ich rozpúšťajú v kyseline. Určite je tiež morálne zastreliť nehodiaceho sa sudcu. Morálni sú tiež poslanci a ich imunita (prečo nie ožratý 180 po diaľnici?). Morálna je RKC, ktorej predstavitelia znásilňujú deti a navzájom sa kryjú; morálne je, že zamestnanci nedostanú mnoho mesiacov výplaty; morálne je tunelovanie a obohacovanie sa v extrémne veľkých rozmeroch a taktiež morálna je nedotknuteľnosť tých, čo to robia. Morálne je, že feťák pre dve eurá ubije babičku. Morálne je, že úkladní vrahovia a mafiáni sa vyhýbajú trestom alebo sú ich tresty úplne smiešne. Morálne je, že vás v obrovskom podniku zamestnajú len ako živnostníka, aby nemuseli znášať, keď vám zničia zdravie. Morálne je, že rodina s ťažko chorým členom sa prepadne na úplné dno. Morálne je, že indoeurópsky spoluobčan zdevastuje štátom pruidelený byt a dostane ďalší. kde akurát masívne rozšíri rady občanov, ktorí nikdy nič do ekonomiky nedajú, len z nej odčerpajú.
Ach áno, žijem vo veľmi, veľmi morálnej dobe.

Hamletko, Je mi Ťa ľúto, aký si hlúpučký a obmedzený. Ale si len poplatný dobe, v ktorej žiješ. Verím tomu, že práve ľudia ako ty nadšene v päťdesiatych rokoch hlásali o kolektivízácii a boji s imperializmom. Že takí, ako ty dvíhali fakle, keď sa upaľovalo. (bolo ich veľa, odniekiaľ sa určite vzali a po zmene režimu sa pod zem neprepadli)
Ako povedal Jan Hus: "Svatá prostoto."

Hamlet, ten ktorý najprv zdehonestuje niekoho a z jeho rodiny, o ktorej vie z dvoch bologových príspevkov a na ktorej vidí všetko a priori negativne, a následne ho chce presviedčať o svojej čiernobiele pravde a kázať o morálke, je, ako už som povedala. veľmi hlúpy a obmedzený človek.
Ešte hlúpejší je ten, kto sa s ním pokúša diskutovať.
Končím.
"Hloupost nelze porazit, ale bůh nás chraň přestat proti ní bojovat." Werich. Aj to ma naučil starý otec.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

to alena:

je super, že sú ešte mladí ľudia s vlastným názorom. držím vám palce!
 

 

co robila tvoja rodina v casoch kolektivizacie ?
pokladas to za moralne ?
suhlasili, ozyvali sa proti, ci len poplatne rezimu mlcali ?

nechcem byt osobna voci tvojej rodine, len vytahujem z tvojho prispevku to, co si proti hamletovi namierila. a otacam to, aby to jednostranne nebolo.
 

 

ako sme mohli mat plne brucha,ked David napisal detom na tabulu,ze nesmu bez dovolenia jest a pit a potom im rozdal suche rozky.. vsetci tu pisete o chudobe,ako nic nebolo..tak si protirecis,ked pises,ze sme mali plne brucha..
 

niektori

mali plne brucha, ini boli radi, ze dostali suche rozky ak stihli mliekaren. ***** na co sa tu hrate? Co si myslite, ze len vy ste v tom zili? A teraz tu budete mavat virtualnymi trestnymi oznameniami? Sa t tu budete o slovicka hasterit a AKO IM MAL UKAZAT NEMRAVNOST SOCIALIZMU? Mali sa zahrat na prvy maj? Mali kricat Nech zije KSC a ten kto nechcel ist do sprievodu by dostal trest? Alebo ako sa mal zahrat na popravu Horakovej? mal vybrat jedno dievca z triedy, prikazat druhej ze ma ako ta 90 rocna jezibaba co hnije v base, aby vymyslela falosne obvinenie a nechat ich hlasovat aby ju popravili a kto by nesuhlasil sli by do uranovych bani? Alebo ako sa mali zahrat na domovu prehliadku od STB,aby to takym osobam ako si ty obsahovo vyhovovalo, a nebolo to vymyvanie mozgov. No kapni bozsku Siska!!!!!!
 

 

nemusis sa tak rozculovat..uz sa mi nechce znova zapajat do tejto diskusie,lebo viem,ze nikoho nepresvedcim,tak ako nikto nepresvedci mna. Stojim si za svojim,ze tak ako nas ciernobielo ucili za sociku o kapitalizme, teraz uci svojich ziakov David a dokonca ani nevie, ze pred 17.novembrom u nas nebol komunizmus..tak sa preto nemozeme cudovat,dalsim nezmyslom,ktore pise. Ucitel musi byt objektivny,ak nie je,tak urcite nepatri do tejto doby,ale prave pred 17.november. koncim s touto diskusiou,nema to zmysel..
 

Natahujes

sa o slovicka ako male decko. Uz Shakespeare hovoril, ze keby sa ruza ruzou volat nemohla, vonala by rovnako. Ak mam ukazat nemravnost niecoho, tak sa nutne musim uchylit k schamtizmu. Uplne chapem, ze si odignorovala to ako by sa mali deti zahrat na vybranie zradcu socializmu, ziadanie jeho smrti a popravu. Preto sa musim rozculovat nad VASIMI hlupimi a malichernymi argumentmi a ziadostami o pestrofarebne videnie dopnenen o hrozby mozneho trestneho stihania. VAS by mali strcit do basy za podporu zlocineckych ideologii.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 5 860
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 2 232
 3. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 940
 4. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 696
 5. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 354
 6. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA...Pozrite si, čo učil Ľuboš Blaha na Akadémii policajného zboru 305
 7. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 257
 8. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 195
 9. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 190
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 176

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 2. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 3. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 4. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 5. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 6. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 7. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 8. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?